Vojsko a zbraně

Vojsko mělo jak prosté vojáky v poli, své velitele, tak i služební řády, kterými se vojáci museli řídit. Pokud ne, vojenská justice, profous i kat si pak nemohli stěžovat na nedostatek práce.

Mušketýři

Athos, Portos, Aramis a D´Artagnan, Tři mušketýři co byli čtyři. Kdo by neznal slavné románové postavy Alexandra Dumase, i když skutečnost vypadala poněkud jinak. Mušketýr mohl být příslušníkem královské gardy, ale i řadovým pěšákem. Mohl být šlechtic i prostý člověk beze jména co se ani neuměl podepsat. Spojovala je ale schopnost ovládat dlouhou palnou zbraň s čepem na konci hlavně – mušketou. A že to nebyla snadná věc, je možné si vyzkoušet podle dochovaných instrukcí od Johanna Jacoba Wallhausena z let 1615.

Mušketýr Mušketýr

Arkebuzíři

Jízdní jednotka s doutnákovou karabinou (kratší puška na závěsu umožňující střelbu a zároveň jízdu na koni). Mohla přepadat pěší jednotky na bitevním poli ze zálohy. Oproti mušketýrům pro jednodušší manipulovatelnost se zbraní využívala patrony. Pokud arkebuzír přišel o koně, pohyboval se dál pěšky, při boji chladnou zbraní nemusel díky závěsu odkládat arkebuzu.

Arkebuzír Arkebuzír

Dragouni

Mnoho z nás si pamatuje pohádku, kde vystupuje dragoun, který se bije jako drak. Skutečnost byla trochu jiná. Dragoun byl jízdní mušketýr, který používal koně k přesunu a v bitvě pak bojoval pěše. Třebas i jako drak.

Dragoun Dragoun

Granátníci

Toto označení je dnes spojováno s elitními vojenskými útvary, ale původně označovalo vojáka, nejčastěji mušketýra, což ale nebylo pravidlem, nosícího mušketu na řemeni přes prsa a vybaveného vakem s ručně vrhanými náložemi, nazývanými granáty.

Granátník

Pikenýři

Pikenýři byli vojáci zvláště vybavení pro ochranu střelců před nepřítelem. Jejich hlavní zbraní byla 4 - 6 metrů dlouhá píka a poboční zbraň (zpravidla kord či tesák). Ke své ochraně používali zbroj nebo i štít (tzv. rondašíři). Jejich výcvik a příprava k boji byl nákladnější než u střelců, ale i dnes vypadají velice pěkně.

Pikenýři Pikenýři

Dělostřelci

Dělo a dělostřelci byli velmi specifickou částí armád až do přelomu 18. století. Nebyli totiž vojáky, ale příslušníky cechu kovolijců a zbrojířů, kteří tato zařízení vyráběli a na základě požadavků také obsluhovali. Že jejich činnost nebyla jednoduchá ani lehká, mohou jednoduše dokázat při ukázce přípravy děla k činnosti.

Dělo

Pomocný vojenský personál

Toto označení není příliš přesné, ale vystihuje činnosti, které se dnes dají označit jako ženijní nebo logistické. Jednalo se tak o lidi, kteří nemuseli být zrovna vojáky, ale

Personál Personál Personál

Janičářský voják

Yeniçer se obecně překládá jako Turecký voják. Nejčastěji se jednalo o pěšáka podobného evropskému střelci – mušketýru. Jejich vojenský výcvik byl podobný mušketýrům v ovládání muškety, ale další využití jako řadové pěchoty neodpovídalo evropským zvyklostem.

Janičář Janičář

Přihlášení

Aktuality

Setkání studentů

17. 04. 2024

Dne 20.4.2024 vystoupíme na Slezkoostravském hradě na akci Setkání studentů. Budeme k vidění bude povelová technika, výstroj a výzbroj mušketýrů z období třicetileté války. Bližší informace k akci jsou k dispozici zde.

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.

Tenczyn

02. 08. 2023

O víkendu 4.-6.8. se v Polsku zúčastníme dalšího ročníku tradiční rekonstrukce dobývání zámku Tenczyn švédskou armádou z roku 1655.

Starší aktuality